WhatsApp Destek

400 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Evlilikte İyi Bir Seks İçin Yapılması Gerekenler

Cinsellik yetişkin kadın ve erkeğin hayatında önemli bir yer tutar. Her şeyden önce kadın ve erkeğin öncelikle bedenini tanıması gerekmektedir. Kendisiyle ilgili yeteri kadar bilgiye sahip bireyler seks hayatında da genel olarak başarılı olurlar. Ne istediğini bilen, cinsel anlamda yeterince bilgi sahibi olan, karşısındaki kişinin istek ve arzularına karşılık verebilen kadın veya erkek cinsel ilişkilerini her zaman mutlu sonla bitirmektedir.

Cinsel ilişkilerde erkeklerin en büyük korkusu cinsel ilişki de başarılı olamamaktır. Yeteri kadar sertleşme sağlayamamak, ereksiyonu sürdürememek ve erken boşalma korkusu yaşayan erkekler, cinsel ilişkilerinde hem kendilerini hem de partnerlerini mutlu edemezler. Kadınlar ise, genel olarak cinsel ilişkilerde ağrı yaşayacağını düşünür, orgazm olamayacağı düşüncesi yüzünden sıradan cinsel ilişkiler yaşar. Oysa seks sadece birleşmeden ibaret olmayan hayatın en güzel tatlarından biridir. Yetişkin her erkek ve kadın oldukça basit olan bazı kuralları yerine getirdiğinde seksten fazlasıyla zevk alabilir.

Orta Yaş ve Üstü Çiftlerde Cinsellik

Çiftlerin yaşları ilerledikçe birbirini tanıması ve anlaması daha kolaydır. Orta yaş ve üstü çiftlerde cinsellik çok daha üst düzeylerde yaşanmaktadır. Duygusal olgunluğa ulaşan orta yaştaki çiftler daha nitelikli ve doğru ilişkiler kurmaktadır. Uzun süreli birlikteliklerde bazen duraklamalar yaşanabilir. Bunun nedenleri arasında, iş yoğunluğu, stres, doğum ve ölümler, iklim şartları, birlikte yaşanılan çocuklar, ekonomik durumlar gibi sebepler bazen ilişkilerimizde olumsuz durumlara yol açabilir. Bu durumlarda partnerlerin birbirine hoşgörü ve anlayışla yaklaşması daha sonra yaşanacak cinsel ilişkiler için oldukça önemlidir. Ara verilerek yaşanan cinsel ilişkiler bazen çok daha coşkulu geçebilmektedir. Evlilikte iyi bir seks için yapılması gerekenler makalemizi okumaya devam ediniz.

İyi bir seks için neler yapılabilir?

Partnerler arası diyalog: Konuşmak yani kendini ifade edebilmek her konuda olduğu gibi seks hayatında da oldukça önemlidir. İsteklerinizi, fantezilerinizi, beklentilerinizi, cinsel yaşamdaki sorunlarınızı, korkularınızı ve kaygılarınızı paylaşmanız ve konuşmanız cinsel yaşamınızın harika bir şekilde geçmesi için en iyi ilaçtır.

Cinsel ilişkilerde diyalog kurarken asla karşınızdaki insanı rencide edici olmamalısınız. Hem kadın hem erkek cinsel ilişkisinde neler yapmak istediğini, ne beklediğini, neler yapabileceğini ve nasıl zevk alıyorsa bunları rahatça ifade etmelidir.

İdeal ortamınızı yaratın: Hafif karanlık veya renkli ışıklı bir oda, yumuşak yastıklar, kulağa hoş gelen güzel bir müzik yaşanacak güzel bir seks için etkili olabilir. Birçok çift böyle durumlarda kendini daha rahat hissetmekte ve zevkli bir cinsel birliktelik geçirmektedir. Cinsel ilişkiye girmeden önce çok ağır yiyecekler ve soğuk içecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Bu cinsel ilişkideki enerjinizin düşmesine sebep olabilir. Stresten uzak olmak, sinirli olmamak gibi durumlarda cinsel ilişkinizin güzel geçmesini etkileyebilmektedir. Ayrıca birlikteliğe başlamadan önce tuvalet ihtiyacınızı da gidermelisiniz, ilişki sırasında dolu bir idrar torbası sizi rahatsız edecektir. İlişki yaşayacağınız yer ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır.

Birbirinize dokunun: Cinsel ilişkilerde dokunuşlar çök önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle kadınlar kendilerine dokunulmaktan ve okşanmaktan büyük zevk alırlar. Bu aynı zamanda kadınların cinsel ilişkiden duyduğu korkuları da gidermekte yardımcıdır. Yapılan dokunuşlar ve okşamalar kadınları cinsel ilişkiye daha hazır hale getirmektedir. Partnerinizin yüzüne, ensesine, kulaklarına, göğüs bölgesine, kalçalarına, bacak aralarına, ayaklarına dokunmak ve bu bölgelerini okşamak cinsel ilişkiden daha fazla haz almasına yardımcı olacaktır. Çiftlerin birbirinin vücudunu tanıması hoşlandığı ve zevk aldığı bölgeleri keşfetmesi çok önemlidir. Böylece partnerinizin zevk aldığı ve haz duyduğu yerlerini öğrenmiş olur ve onu doruklara çıkarabilirsiniz.

Ön sevişme: Cinsel ilişkinin daha uzun süreye yayılmasında en etkili yöntemlerden biridir. Erkeklerin erken boşalmasını geciktirmek, kadınların ise orgazma ulaşmasını sağlamak için ön sevişme ne kadar uzun yapılırsa o kadar iyi olur. Keyifli bir cinsellik yaşamanın ve cinsel ilişkiden zevk almanın yolu kesinlikle ön sevişmeden geçer. Ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayıran ve uzun tutan çiftler, yaşadıkları birlikteliğin doruklarına çıkarak, muhteşem bir orgazm yaşamanın tadını çıkarırlar.

Farklı oyunlara yer verin: Seks hayatınız eskisi gibi coşkulu geçmiyorsa, standart yaptığınız şeylerden artık farklı bir şeyler yapmanız gerektiği anlamına gelir. Rutin ilişkinizi değiştirdiğiniz zaman yine o eski coşkulu ve aşk dolu seks hayatınızı yeniden yaşamaya başlayabilirsiniz.

Partnerinizi şımartmalısınız, şaşırtmalısınız ki heyecan dolu yeni ilişkiler yaşayabilesiniz. Önceden planlamadan cinsel yaramazlıklar yapın. Farklı fantezileriniz varsa paylaşabilirsiniz, mum ışığında bir şeyler içip dans edebilirsiniz, hiç aklınızda bile olmayan bir mekânda sevişebilirsiniz, gün batımını seyrederek partnerinizi size yakınlaştırabilirsiniz, küçük hediyelerle onu şaşırtabilirsiniz. Cinsel ilişkiler de cesur olmak partnerinizi hem şaşırtır hem de sizi daha fazla arzulamasın da yardımcı olur.

Kendinize güvenin: Kendisine güvenmeyen kişiler ve kendini güvende hissetmeyenler karşısındaki kişiyi de olumsuz etkilemektedir. Yetişkinlik döneminde veya çocuklukta yaşanmış güvensizlikler ilişkileri zedelemektedir. Öncelikle güven duygusunun yeniden kazanılması cinsel ilişkilerde de başarılı olmanın anahtarıdır.

Kendinizle barışık olun: Kendisini yeteri kadar tanımamış ve kendisiyle barışık olmayan çiftlerin seks hayatında da başarılı ve rahat olması düşünülemez. Cinsel arzularının ve fantezilerinin farkında olmayan çiftler cinsel ilişkilerinden mutlu olamazlar. Cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin patolojik bir durumu söz konusu değilse bunun arkasında genel olarak kendisini henüz yeterince tanımamasından kaynaklanabilir. Çiftlerin öncelikle birbirlerinin cinsel organları ve cinsel istekleri hakkında yeterince bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek: İnsanların beslenme alışkanlıkları normal hayatında olduğu gibi cinsel hayatında da önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel ilişkilerde başarılı olmanın önemli faktörlerinden biri sağlıklı ve cinsel ilişkide iştah artırıcı besinleri tüketmektir. Bedenimizdeki sinir sistemi yapısı birbirine bağlı olarak çalışmaktadır. Sinir sistemi, iç organlar ve salgı bezleri düzenli şekilde birbirini kontrol eder. Alkol, kafeinli içecekler ve sigara cinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyen gıdalardır.

Konsantrasyon: Cinsel aktivitelerde dikkatinizi ilişkinize ve partnerinize vermeniz oldukça önemlidir. Aklınız karışık veya başka yerlerde olduğunda cinsel ilişkinizde olumsuz geçer. Cinsel ilişki de konsantrasyon dağılması yeteri kadar haz alamamaya ve partnerinizi de mutsuz etmeye neden olur. Özellikle boşalma konusu sadece bedensel bir durum değildir. Zihinde boşalma konusunda kaygı yaşanmazsa bedensel olarak da boşalma yeteri kadar uzun bir süreye yayılabilir. Böylece partneriniz de siz de cinsel ilişkinizde yeteri kadar doyuma ulaşabilir ve orgazm yaşayabilirsiniz.

Rahatlayın ve utanmayın: İlişkilerde sakin olmak, stresten uzak durmak, sinirlerinizi kontrol etmek ve gevşemek önemlidir. Ne kadar rahat olursanız ilişkinizde de o kadar çok başarılı olursunuz. Partnerinizle her şeyi konuşmalısınız, yapmak istediklerinizi, fantezilerini paylaşmalısınız. Asla partnerinizden utanmamalısınız, açık ve rahat olmalısınız. Ayıp sözler konuşmaktan ve eylemlerden korkmamalısınız bu sizin utanç duyma duygunuzdan uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Partnerinize saygı duyun: Birbirine saygı ve sevgisi olmayan çiftlerin cinsel ilişkilerinde de mutlu olmaları ve zevk almaları beklenemez. Mutlu ve sağlıklı birlikteliklerde saygı çok önemlidir. Bu saygı ve sevgiyi fiziksel olarak gösterebileceğiniz gibi güzel sözlerle, arayıp hatır sorarak, çiçek göndererek de yapabilirsiniz. Birlikteyken dokunmak, okşamak, öpmek gibi fiziksel yaklaşımlar çiftlerin birbirine daha çok yakınlaşmasını sağlar. Bunları yapabilen çiftler seks hayatlarını olumlu yönde etkilendiğini görebilmektedir.

19 Mar 2022 21:07

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.